Artykuły i porady

8 powodów dlaczego warto jeździć rowerem

Po górkach , leśnych ścieżkach , nawet w mieście po ścieżkach rowerowych – jeździć możesz praktycznie wszędzie … A dlaczego warto ?

  1. Poprawisz swoją wydolność , dotlenisz organizm . VO2 czyli wskaźnik wydolności fizycznej osiąga swój najwyższy pułap w wieku 18-20 lat , osoby 40-letnie odznaczają się zmniejszeniem wydolności, mierzonej poziomem pułapu tlenowego do 80-90%, osoby 50-letnie do 70-80%, 60-letnie do mniej niż 70%, a około 70-letnie do 50-55%… Poprzez trening wydolnościowy jakim jest jazda na rowerze jesteśmy w stanie opóźniać te straty i podnosić swoją wydolność . Ćwicząc regularnie możemy zwiększyć wartość VO2 nawet o 20 %
  2. Ograniczysz ryzyko chorób układu krążenia i obniżysz poziom złego cholesterolu . Wysoki poziom cholesterolu może wpływać na podwyższenie ryzyka chorób serca . Zwiększenie aktywności fizycznej pomoże obniżyć poziom cholesterolu , pozytywne efekty zaczyna się obserwować już nawet po regularnej 15 minutowej jeździe na rowerze kilka razy w tygodniu.
  3. Wzmocnisz mięśnie – W czasie jazdy na rowerze pracuje bardzo dużo mięśni jednocześnie

4. Spadnie waga Twojego ciała , pozbędziesz się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jazda na rowerze nie wymaga bardzo dużej sprawności fizycznej , w trakcie wysiłku nasze stawy są odciążone i z zalet tej formy aktywności mogą korzystać nawet osoby z otyłością na początku swojej drogi w zrzucaniu wagi. Możemy również dostosować intensywność do poziomu swojej kondycji . Ilość spalania kcal zależy od wielu zmiennych czynników m.in. od naszej wagi oraz szybkości z jaką jedziemy , jak rownież od terenu czy jest płaski czy górzysty , ale średnio podczas godziny jazdy w rekreacyjnym tempie spalimy od około 350 kcal nawet do 500 kcal, więc jest to całkiem spora liczba .

5. Zrelaksujesz się psychicznie , poprawi się Twoje samopoczucie i zwiększy się poziom Twojej energii i optymizmu . Jazda na rowerze szczególnie w lesie i w otoczeniu przyrody wpływa na nas kojąco i relaksująco.

6. Zadbasz o środowisko. Wyjeżdżając poza miasto rowerem zamiast samochodem dbamy o nasze środowisko nie emitujemy spalin i przy okazji dodatkowy bonus oszczędzamy pieniądze 😉

7. Pozbędziesz się cellulitu i zapobiegniesz pojawieniu się żylaków. Rower jest najlepszym lekarstwem na cellulit , którego tak bardzo my wszystkie kobiety nie lubimy . Gdy będziesz jeździć regularnie rowerem a do tego jeszcze wykonasz w domu masaż na sucho lub bańką chińską Twoje uda znowu odzyskają swoją jędrność i gładki wygląd.

8. A na koniec to na czym wszystkim nam najbardziej zależy spowolnisz proces starzenia się Twojego organizmu.

A więc , wsiadamy na rower i dbamy o swoją formę 🙂 Szerokiej drogi 🙂

kobieta i rower
jazda na rowerze dla zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *